Zauważ, swoim uśmie­chem ry­sujesz więcej niż niejed­na kredka...

wtorek, 4 lutego 2014

Ołówki, światłocień

Hej, dzisiaj opiszę wam tu co nieco o cieniowaniu. Od razy podkreślam to są moje spostrzeżenia, moje indywidualne porady więc nie każdy musi się do nich stosować i mogą być inne od waszych ;))

I. Twardość ołówka

H – to ołówki twarde o jasnym odcieniu kreski od 10H (najtwardszy ołówek, najjaśniejsza kreska) do H (najbardziej miękki z twardych ołówków). Ołówki twarde wykorzystywane są w rysunku technicznym, bardzo dobrze sprawdzają się przy rysowaniu cienkich linii.  Ja używam ich do rysowania portretów ludzi.
B – to ołówki miękkie o ciemniejszym odcieniu kreski od 9B (najbardziej miękki, najciemniejsza kreska) do B (najtwardszy z miękkich ołówków). Ołówki miękkie wykorzystuje się do rysowania grubych linii, znajdują szerokie zastosowanie w rysunku artystycznym.    
HB - Ołówki o pośredniej twardości, używane głównie do pisania. Choć ja osobiście HB robię szkice.


II. Światłocień
Światłocień – rozłożenie światła i cienia w dziele malarskim, graficznym, rysunkowym lub fotograficznym, mające odzwierciedlić przestrzenność form.
( źródło :  http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiat%C5%82ocie%C5%84 )
Według mnie najlepiej poćwiczyć to na figurach geometrycznych takich jak kula, walec, stożek, prostopadłościan itp.


Plus tak na marginesie. Wiele osób uważa takie cieniowanie za złe. Ale jako że ja z niego korzystam wrzucę wam tu zdjęcie ;)

A na koniec:



Zgodnie z Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zabrania się kopiowania i rozpowszechniania prac autorskich. Za naruszenie praw autorskich kodeks przewiduje kary grzywny i/lub pozbawienia wolności do lat 2.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz